Główne Menu

Zarób tysiące nie wstając z kanapy – zobacz jak!

Skoro już tu zajrzałeś to znaczy, że interesuje Cię, jak zacząć zarabiać, często bez wychodzenia z domu, a nawet więcej – bez wstawania z kanapy! A wiesz dlaczego to jest możliwe? Bo wszystkie banki oferują na chwilę obecną możliwość założenia lokaty przez konto internetowe czy wręcz w aplikacji mobilnej! Lokata jest więc najlepszym rozwiązaniem dla takich leniwców jak na przykład ja, bo mogę to zrobić w 5 minut, nadal siedząc w tramwaju podczas powrotu do domu z pracy.

Lokata bankowa zwana inaczej depozytem to nic innego jak wpłacenie do banku określonej kwoty na określony czas i otrzymanie z tego zysku. Proste prawda? No nie do końca… ale nie martw się, od czego jesteśmy my? Po to, żeby wszystko Ci wytłumaczyć.

Wiesz, że lokaty bankowe powstały jeszcze zanim pojawiły się papierowe pieniądze?

Geneza sięga czasów, gdy pieniądze (monety) bite były jeszcze z kruszcu, a kiedy zaczynało go brakować, odpowiednie instytucje zwracały się do bogatych mieszkańców o depozyty, z których mogły nieograniczenie korzystać. W zamian oferowały specjalne kwity poświadczające, ile i jakiego kruszcu przekazano do depozytu.

Z czasem złotnicy, którzy się tym zajmowali, zaczęli formować pierwsze instytucje bankowe, a osoby deponujące w nich swoje dobra mogły liczyć na zwrot z zyskiem uwzględnionym na kwicie. I mniej więcej tak właśnie działa to do dnia dzisiejszego.

Jak widzisz lokata jest jednym z najpewniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na zarabianie. Jednak trzeba zagłębić się odrobinę bardziej w pewne szczegóły na ich temat.

Zastanawiasz się po co Ci w ogóle lokata, równie dobrze możesz trzymać pieniądze na koncie i mieć do nich pełny, nieograniczony dostęp. Hola, hola! Wiesz, ile przez to tracisz? Słyszałeś kiedyś o inflacji? No właśnie! Może Ci się wydawać, że stu złotowy banknot to stu złotowy banknot i zawsze jest wart tyle samo. Jednak nie. Obecnie pieniądze, zwłaszcza papierowe nie mają pokrycia w samych sobie.

W momencie kiedy monety są zrobione ze złota czy innego kruszcu mają wartość samą w sobie, natomiast gdy pieniądze są drukowane na papierze takowej nie posiadają. Przez to w momencie gdy ceny wzrastają wartość pieniądza spada.

Przy wybieraniu lokaty warto zwrócić uwagę jak wygląda sytuacja na rynku i jak prognozuje się inflację w zbliżających się miesiącach, po to by wybrać odpowiednio wysoką lokatę. Dzięki temu masz pewność, że realnie na niej zyskasz.

Zobacz: w 2005 roku za 100 zł kupiłbyś 80 bochenków chleba (średnia cena w tamtym roku wynosiła 1,25 zł).

W momencie, gdybyś te same 100 zł wpłacił na dziesięcioletnią lokatę z oprocentowaniem 4% w skali roku po 10 latach odebrałbyś 132,41 zł (po odliczeniu podatku).

Zatem w 2015 roku za tę kwotę kupiłbyś jedynie 57 bochenków (średnia cena to 2,3 zł).

Żeby móc kupić w 2015 roku 80 bochenków chleba musiałbyś mieć 184 zł, to znaczy, że dziesięć lat wcześniej powinieneś wpłacić pieniądze na lokatę z oprocentowaniem 23% (!)

Zastanawiasz się zatem czy to w ogóle ma sens… Oczywiście, że ma! Pamiętaj, że lokaty wpłacasz na dużo krótszy czas, dzięki czemu inflacja nie ma tak dużego wpływu.

No zobacz, gdybyś te 100 zł po prostu wrzucił w skarbonkę i zapomniał o nich to po wyjęciu ich dziesięć lat później na pewno byś się ucieszył, że znalazłeś stówkę, ale co z tego skoro jej wartość starczyłaby ci na zaledwie 43 chleby.

Zastanawiasz się jednak czy to bezpieczne. Bo lokata to trochę tak jakby zamrożenie kapitału, którego nie możesz ruszyć. Większość ofert na rynku zastrzega sobie prawo do tego, że albo lokaty nie można zerwać, albo jeśli się ją jednak zerwie, to bank nie wypłaca naliczonych odsetek. Wiesz, co to znaczy? Znaczy to tyle, że w nagłym wypadku, kiedy będziesz zmuszony zerwać lokatę, może i nie zyskasz nic, ale cała wpłacona kwota do Ciebie wróci – czyli nic nie tracisz!
Wiesz czemu to też jest bezpieczne? Ponieważ istnieje też system gwarancji depozytów bankowych, który opiera się w sporej mierze na Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Daje on zwrot ulokowanych środków do równowartości 100 000 Euro.

Czyli? Jeśli okazałoby się, że bank zbankrutował i został zlikwidowany, każda osoba posiadająca w nim pieniądze odzyska je o ile nie przekraczają wartości 100 000 Euro. (Od przyszłego roku ta kwota ma się zmienić – więcej o tym już niedługo!)

Ej… skoro to jest takie fajne i daje nam zarobić tak naprawdę nic nie robiąc, to co ma z tego bank? Oj bardzo dużo! Lokata to nic innego jak pożyczka dla banku od osoby prywatnej – czyli ty pożyczasz pieniądze na określony procent. Myślisz, że Twoje pieniądze w tym czasie po prostu leżą i nic nie robią? Nic bardziej mylnego! Twoje pieniądze są pożywką dla banku, który może nimi teraz obracać! Dzięki temu bank zarobi na nich tyle, że będzie w stanie wypłacić Ci obiecany procent i jeszcze na tym zyskać.

Widzisz, kiedy ty wpłacisz do banku 1000 zł ten sam bank jest w stanie wydać kartę kredytową innej osobie na taką kwotę. Na chwilę najtańsza karta kredytowa jest oprocentowana na 7,5%. Najlepsza lokata na 4%. Przyjmijmy, że każda z nich wydana jest na rok. Bank na tej karcie w tym czasie zarobi około 70 złotych a Twoje odsetki to dla nich 40 zł, co za tym idzie bank zarabia na tym tysiącu 30 zł.

Jak widać są to bardzo uproszczone obliczenia i zaledwie przykład jak to mniej więcej działa. Jednak obrazuje to dlaczego bankom warto oferować lokaty.

Ruszając dalej z kopyta. Przekonałeś się, że faktycznie warto założyć lokatę i chcesz to zrobić, możliwe że w międzyczasie spojrzałeś na nasz ranking lokat  i zastanawiasz się, dlaczego powiedziane jest, że są one „oprocentowane w skali rocznej” skoro trwają tylko 3 miesiące? To proste! Po to by łatwo móc je porównać.

Gdyby nie ujęcie roczne to wyglądałoby to tak: 1% na 3 miesiące, 1,3% na 6 miesięcy czy 1,7% na 8 miesięcy. Na pierwszy rzut oka i dla osoby niewtajemniczonej w tematykę wydawałoby się, że najlepsza jest ta ostatnia opcja. Tymczasem, gdy przełożyć te przytoczone stawki na oprocentowanie w skali roku odpowiednio uzyskalibyśmy 4%, 2,6% oraz 2,55%.

Dzięki ujednoliceniu informacji o oprocentowaniu nie musisz spędzać dodatkowego czasu ani na tym, by dowiedzieć się, która lokata jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Skoro już dotarliśmy do tematu odsetek i oprocentowania. Jak mogę dowiedzieć się ile dostanę na koniec lokaty? Tutaj musimy się cofnąć do szkoły i przypomnieć sobie co nieco z tych nielubianych lekcji matematyki. Teraz Ci się to przyda. Kwotę odsetek możesz obliczyć z całkiem prostego wzoru:

Musisz jednak pamiętać, że kwota odsetek nie jest Twoim zyskiem. Ponieważ w 2002 roku wprowadzono podatek od dochodów kapitałowych, zwany potocznie Podatkiem Belki, od nazwiska Marka Belki ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Podatek ten wynosi 19%.

UWAGA! Jest opłacany automatycznie przez bank. Zatem, to co dostajemy po skończeniu lokaty jest już kwotą netto (po opłaceniu podatku).

Odprowadzonych podatków z tego tytułu nie trzeba również uwzględniać w rocznym rozliczeniu podatkowym!

Zatem, po obliczeniu kwoty odsetek obliczamy wartość podatku (wracając do procentów 19% to inaczej 0,19). Spójrz na wzór:

Kiedy już otrzymamy wartość podatku łatwo obliczyć nam nasz zysk. Według poniższego wzoru.

Może jakiś przykład? Oczywiście. Załóżmy, że wybrałeś pierwszą lokatę z tej tabelki i wpłaciłeś na nią kwotę minimalną 500 zł na pełen okres dwóch miesięcy. Spójrz zatem na moje obliczenia:

 

Idąc dalej z tematem. Wiesz, już ile pieniędzy dostaniesz dzięki swojej lokacie. Zapewne chcesz również wiedzieć kiedy je dostaniesz?
W absolutnej większości lokat kapitalizacja następuje na koniec umownego okresu lokaty. W przypadku lokat bardzo rzadko można się spotkać z kapitalizacją inną niż na koniec okresu umownego. Wyjątek stanowią w tym przypadku lokaty rentierskie ( o nich możesz przeczytać tutaj), które z założenia mają pozwalać na życie z odsetek 😉 Więc wypłata odsetek następuje nie na koniec umownego okresu lokaty (zazwyczaj długoterminowej), ale częściej – np. co miesiąc. Jeszcze rzadziej spotykane są lokaty z wypłatą odsetek „z góry”.
Widzisz zatem, że pieniądze po zakończeniu lokaty wpłyną ponownie na Twoje konto, z którego lokata była opłacona.

Przekonałam Cię do tego, że lokaty są naprawdę fajne? To pewnie chcesz wiedzieć jak założyć ją bez wychodzenia z domu. Wybierz lokatę, która najbardziej Ci odpowiada – sprawdź najpierw ofertę Twojego banku – może posiada właśnie taką specjalnie dla swoich klientów.
Jeśli wybierzesz już tą dla siebie najlepszą wejdź na stronę konkretnego banku i przy ofercie lokaty znajdziesz dokładną instrukcję jak ją założyć.

Pamiętaj by dane we wniosku o lokatę oraz na przelewie (jeśli zakładasz lokatę w innym banku) były takie same! Ponieważ banki właśnie w ten sposób weryfikują tożsamość osoby zakładającej lokatę.

Nie czekaj!


« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »

Wyraź swoje zdanie ;)