Główne Menu

Sprzedać czy się nie sprzedać? Oto jest pytanie…

Za każdym razem, gdy ubiegasz się o pracę, gdy zmieniasz firmę albo dopiero niedawno skończyłeś studia i wchodzisz na rynek, jest Ci potrzebny życiorys. Jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób napisać CV, żeby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Profesjonalnie stworzone CV zwiększa prawdopodobieństwo zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną, a o to właśnie chodzi.

Jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę, to masz szansę bardzo dobrze się zaprezentować i zrobić korzystne wrażenie. Wtedy tak naprawdę masz kontrolę nad tym, jak zostaniesz oceniony. Jednak nie dojdzie do takiej sytuacji, jeżeli Twoje CV będzie źle napisane i nawet nie rzuci się w oczy rekrutera. Dzisiaj wyjaśnię Wam, jak stworzyć dobre i interesujące CV. Czyli inaczej, jak się sprzedać Twojemu przyszłemu pracodawcy 🙂

CV to skrót od Curriculum Vitae, czyli z łaciny bieg życia. Jest to wizytówka kandydata zawierająca informacje o doświadczeniu, kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach i profilu osoby ubiegającej się o konkretne stanowisko.

Pamiętaj, że nie można wysyłać tego samego CV do każdego pracodawcy. CV POWINNO być dopasowane do konkretnej firmy i stanowiska, na jakie chcesz aplikować. Uwierz też, że wymienianie swojego całego doświadczenia zawodowego jest złym pomysłem. Twoje CV ma się skupiać na tym doświadczeniu i cechach, które są kluczowe i pożądane przez potencjalnych pracodawców.

Jak powinno wyglądać Twoje CV?

Poprawne CV powinno być w formacie A4 w orientacji pionowej i mieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Dokument powinien być przejrzysty, krótki, zwięzły i powinien zawierać najważniejsze informacje. Trzeba je zamieścić tak, żeby każda sekcja była wyraźnie wyróżniona, dzięki czemu Twoje CV będzie czytelne i przejrzyste. Zadbaj o wyszczególnienie nagłówków. Tekst powinien być wyjustowany i mieć odpowiednią interlinię (na przykład 1.5). Najlepiej użyć klasycznej czcionki, jak Times New Roman albo Arial w kolorze czarnym. U góry warto wpisać nazwę stanowiska i numer referencyjny ogłoszenia. To z pozoru nieistotny krok, ale bardzo ułatwia pracę rekruterom i zwiększa prawdopodobieństwo przekazania Twojego CV w dobre ręce. Zadbaj, żeby zapisać dokument jako plik PDF, inne formaty mogą się ,,rozjeżdżać’’ i w związku z tym wyglądać nieestetycznie. Jeżeli piszesz też list motywacyjny, warto zawrzeć oba pliki razem. Kwestia nazywania pliku też ma znaczenie, powinna ona wyglądać tak: ,,Imię_Nazwisko_Stanowisko_CV.pdf’’. Jeżeli wysyłasz CV drogą mailową, zatytułuj wiadomość zgodnie z jej przeznaczeniem. Jeżeli przekazujesz CV osobiście, wydrukuj je na dobrym, białym papierze i NIE zaginaj. Pamiętaj, że to Twoja wizytówka.

Kolejność sekcji w CV

Dane osobowe – pamiętaj, że nie możesz tu popełnić żadnego błędu. Pracodawca bowiem będzie się z Tobą za ich pomocą kontaktować. Muszą być kompletne i aktualne:

  • Imię i nazwisko – najpierw imię, później nazwisko. Jeśli masz dwa imiona, a korzystasz z jednego, podaj tylko pierwsze.

  • Data i miejsce urodzenia – podaj w formacie: 15 IX 1988 r., Toruń. Ta sekcja nie jest wymagana i możesz ją pominąć lub podać tylko datę, bez miejsca urodzenia.

  • Adres zamieszkania – koniecznie adres zamieszkania, NIE zameldowania.

  • Numer telefonuto dzięki niemu pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować.

  • Adres e-mail – podaj adres skrzynki, z której aktywnie korzystasz. Pamiętaj, żeby umieścić profesjonalnie wyglądający adres, jak ,,imie.nazwisko@domena.pl’’. NIE zamieszczaj adresów typu: ,,niunia13@domena.pl’’ czy ,,buziaczek111@domena.pl’’.

  • Zdjęcie – zależy od rodzaju stanowiska, na które aplikujesz. Inne będzie na stanowisko modela, a inne – managera. Zdjęcie może być potrzebne tam, gdzie wygląd zewnętrzny jest wymagany (tam, gdzie potrzebny jest kontakt z klientem) i może być atutem. Jednak według polskiego kodeksu pracy kandydat nie ma obowiązku umieszczać swojego zdjęcia w CV. Z kolei za granicą umieszczenie zdjęcia w CV może być niepożądane.

Profil zawodowyto kilka zdań tworzących podsumowanie zawodowe. Tutaj powinieneś zawrzeć Twoje najważniejsze cele zawodowe, osiągnięcia i cechy charakteru. Tę sekcję możesz, lecz nie musisz zamieścić na początku CV lub pod danymi osobowymi. Przykuwa uwagę pracodawcy i daje szybki obraz Twojej osoby. Pisząc podsumowanie zawodowe, wystrzegaj się zwykłych, powszechnie używanych stwierdzeń. Zamiast tego odnieś się do konkretnych przykładów z Twojej kariery.

Doświadczenie zawodoweta sekcja jest właściwie najważniejsza. Przy umieszczaniu swojego doświadczenia zawodowego, trzeba pamiętać o odwróconej kolejności chronologicznej. To znaczy, że jako pierwsze powinno się wymienić stanowiska, na których byłeś ostatnio, potem te poprzednie. Powinieneś wyszczególnić nazwę firmy, stanowisko, okres pracy oraz zakres obowiązków (najlepiej wypunktować). Ten ostatni jest najważniejszy dla Twojego potencjalnego pracodawcy.

Wykształcenietutaj również należy zastosować odwrócony porządek chronologiczny. Trzeba zacząć od ostatnio ukończonej szkoły czy uczelni, dalej wpisać poprzednie. Nie trzeba wpisywać wszystkich szkół łącznie z podstawówką czy gimnazjum, lepiej skupić się na tych, które mogą być istotne jako informacja dla pracodawcy. Trzeba zaznaczyć okres nauki, a w przypadku uczelni – kierunek studiów. Można napisać w skrócie o swojej pracy dyplomowej (kilka zdań), jeżeli ma to związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Dodatkowe umiejętnościtutaj możesz skupić się na wszelkich kwalifikacjach czy umiejętnościach, które nabyłeś poza swoim wykształceniem. Skup się na atutach, które mogą być związane ze stanowiskiem, o jakie się starasz. Możesz tu uwzględnić na przykład:

  • posiadanie prawa jazdy (kategoria, uprawnienia)

  • kursy obsługi programów komputerowych (np. MS Office, Software, JAVA)

  • języki obce (poziom)

  • posiadane licencje i kursy (tutaj można umieścić kursy i certyfikaty językowe)

Zainteresowaniata sekcja może nie wydawać się ważna, jednak to tutaj tak naprawdę masz możliwość zwiększenia atrakcyjności w oczach Twojego przyszłego pracodawcy. Możesz sprawić, że będziesz się wyróżniać i zostaniesz zapamiętany. Najlepiej, gdy Twoje zainteresowania w jakiś sposób są związane z przyszłym stanowiskiem i pokażą cechy, które pomogą Ci w pracy. Oczywiście musisz być całkowicie szczery, bo będziesz pytany o to na rozmowie rekrutacyjnej.

Klauzula o ochronie danych osobowych – ostatni element CV. Według polskiego prawa jest ona niezbędna, żeby pracodawca mógł skorzystać z Twoich danych osobowych, takich jak numer telefonu. Można ją umieścić w stopce i powinna być napisana dużą czcionką. W Polsce klauzula brzmi następująco: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.”

CV to bardzo ważny dokument – jest wizytówką, przez pryzmat której potencjalny pracodawca będzie na Ciebie patrzeć. Właśnie dlatego postaraj się, żeby nie było w nim żadnych błędów gramatycznych ani stylistycznych. Pamiętaj, że jest to jedyna okazja, żeby zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Innymi słowami, musisz się sprzedać. Od CV zależy to, jak potoczą się Twoje losy zawodowe. Dlatego uważaj na to, żeby nie wysyłać jednego CV wszędzie. Zadbaj żeby każdy dokument był dostosowany do konkretnej firmy i stanowiska, na jakie aplikujesz.

Musisz zachęcić pracodawcę do tego, żeby zechciał Cię zaprosić na rozmowę rekrutacyjną. Jeżeli Ci się to uda, tak naprawdę połowę sukcesu masz już za sobą. Więc działaj!


Wyraź swoje zdanie ;)